2020.05.05
Az épületek padlásai mindig izgalmas terek. Lomokat, titkokat, történeteket őriznek. Gerendái mesterek munkáját dicsérik. A padlások azonban ritkán látogathatók, ami a Nádasdy-várban sincs másképp. Virtuális sétát azonban tehetünk.
A Nádasdy-vár szabályos ötszögű palotaépülete évszázadok során alakult ki. A legnagyobb átalakításra a 17. század közepén került sor, amikor Nádasdy III. Ferenc (1623-1671), a magyar KrÅ‘zus utasítására egységesen egyemeletesre alakították a belsÅ‘ épülettömböt. A késÅ‘bbiekben nem került sor szerkezeti átalakításra.
A padlás évszázadok óta nem változott lényegesen. Karbantartásra természetesen sor került. A legnagyobbra a 19. század elején, amirÅ‘l a vár belsÅ‘ udvarán egy tábla emlékezik meg. A latin nyelvű szöveg azonban nem szól arról, hogy a tetÅ‘zetben sor került-e átalakításra, felújításra.
Mindenesetre ezt megelÅ‘zÅ‘en csupán a 17. század második felében történt nagyobb arányú karbantartási munka. Joggal eltételezhetjük, hogy a padlás szerkezetét, gerendáit ekkor átnézték, a szükséges javításokat elvégezték.
Az utolsó nagy, a vár egészét átfogó felújítást az 1970-es években végezték el. A kész épületet 1978. augusztus 20-án adták át. A renoválás érintette a padlásteret is, a gerendák hibáit kijavították, ahol kellett, kicserélték. Ekkor készült el az a kétszintes, lépcsÅ‘kkel tagolt pallósor, melynek segítségével körbejárhatjuk ma a tetÅ‘teret.
A felújítás során két raktárteret alakítottak ki, egyet a múzeum műtárgyai számára, a másikat pedig a könyvtár részére. Ezen hasábalakú betonépítmények teteje szintén felnyúlik a padlástérbe. Hasonlóképp itt tanulmányozható a díszterem mennyezetének betonkoszorúja, illetve az azt tartó oszlopsor.
Érdemes megfigyelni, hogy a szalonsor és a díszterem feletti tetÅ‘szerkezet gerendái fehérre vannak meszelve, amivel a fára veszélyes korokozókat tartották távol.
A padlásról két helyen lehet lemenni az elsÅ‘ emeletre. Az itt kialakított lépcsÅ‘sor végén jól zárható, pántokkal megerÅ‘sített vasajtók találhatók. Természetesen ma ezek csak kívülrÅ‘l, a múzeumi térbÅ‘l nyithatók, a padlástérbÅ‘l nem.
Ha a sárvári várról a 17. század végén készült metszetre tekintünk, egymástól szabályos távolságban álló kéményeket láthatunk. Ma ugyan ezek a kémények nem működnek, de a virtuális túra során helyük néhol jól látható.
A szintén egyforma távolságra található ún. kutyaól ablakok ma már nincsenek meg, helyettük félköríves kémlelÅ‘nyílások segítségével nézhetünk ki a várparkba és a városra. Megjegyezzük, hogy ma semmi nyoma nincs annak, hogy a padláson olyan helyiségeket alakítottak volna ki, melyek ilyen ablakokból kapták a fényt. ElképzelhetÅ‘, hogy itt inkább a metszetkészítÅ‘ Matthias Greischer fantáziája lendült működésbe.
Saját logikánk szerint a padlást egykor tárolásra használták. Forrásokkal ezzel kapcsolatban nem rendelkezünk. Annyit tudunk sárváriak elbeszélésébÅ‘l, hogy egykor, még a hatvanas években a mai Zenekönyvtár feletti részen régi iratokat találtak. Sajnos, ezek sorsáról többet nem tudunk.
Ma a padlás üresen áll, a fűtÅ‘berendezés csövei futnak végig itt. Néhány hete pedig a díjmentes wifi hálózat technikai hátterét biztosító vezetékeket szereltek fel a tetÅ‘szerkezet alá. Évente szolgálja a biztonságot, hogy tűzoltókkal megyünk végig ugyanitt.
Távlati tervként fogalmazhatjuk meg, hogy a tér kiválóan alkalmas lehet kiállítási terek vagy éppen foglalkoztatási termek kialakítására. Nem ördögtÅ‘l való akár egy kisebb kijárat, kilátóterasz kiépítése sem. Addig is egy virtuális túra keretében ismerjük meg a sárvári Nádasdy-vár padlását.
Egy megosztással munkánkat is segÃti. Köszönjük!
minden nap: 08:00 - 20:00
Január 1-én: zárva