2023. február 19. vasárnap
Családi, TárlatvezetésA huszárok évszázadainak számos izgalmas története közül szeretnénk néhányat megosztani vendégeinkkel ajándék tárlatvezetésünkön. A PetÅ‘fi Év kapcsán kiindulási pontként János vitézt hÃvjuk segÃtségül.
10:00 és 14:00
Programunk eredti hosszú címe: Kukoricza Jancsi felgyújtja a zsiványok tanyáját és pályaválasztási pánikba esik. Tudjuk, hogy ez nem egészen pontos helyzetleírás. Nem arról van szó, hogy akkoriban még mindenki tudta, mi akar lenni.
Régen is álmodoztak a gyerekek, hogy a szüleik, a szomszédok által mesélt sok történet melyik hÅ‘sévé szeretnének válni. Inkább lovagok és varázslók, kevésbé vasorrú bába. Vagy ahogy PetÅ‘fi egy versében felidézi, király szeretett volna lenni, mire édesanyja nem várt módon reagált. „Kinevettél akkor, anyám, / Jóízűt nevettél.”
PetÅ‘fi Sándor történetében Kukoricza Jancsi juhászbojtárként, pontosan tudja, kicsoda és micsoda. Azonban élete válságba kerül és nekiindul a világnak, hogy felkutassa szerelmét, Iluskát. Hamar a zsiványokhoz kerül, de felgyújtja tanyájukat.
A súlyos tett után komolyan elgondolkodik a jövÅ‘jén. Programunk címében ezt neveztük pályaválasztási pániknak. Divatos kifejezést hívtunk segítségül, talán nem ördögtÅ‘l való, ha János vitézt úgy olvassuk mint az élethosszig tartó tanulás történetét. A tárlatvezetésen erre mutatunk példákat.
Programunkon ezen felül részletesen megvizsgáljuk, milyen lehetÅ‘ségek álltak akkor egy juhászbojtár elÅ‘tt, illetve mit jelentett akkoriban huszárnak állni. Valószínűleg nem árulunk el titkot, ha annyit mondunk, nem volt a huszárok élete fenékig tejfel. Másik kérdésünk, vajon milyen huszár példaképeket ismerhettek a 19. század közepe táján. MirÅ‘l szóltak akkoriban a történetek, a mesék, a dalok?
Választ keresünk arra, vajon PetÅ‘fi egyáltalán miért írta meg János vitéz történetét. Másképp olvassuk most a versszakokat. Azt vizsgáljuk, hogyan ábrázolja a huszárokat a szerzÅ‘ és feltesszük a klasszikus kérdést. Miért pont így?
Miközben Magyarország egyetlen állandó huszárkiállításában barangoluk, egy-egy kedves történetet is felelevenítünk a Nádasdy-huszárok kalandjaiból, részletesen megismerkedünk több kiállított tárgy történetével.
Az ezüstkanalaknál pedig rácsodálkozunk a sok ismert névre, akiknek viselÅ‘i egykor a legrégibb huszárezredben szolgáltak. Kitérünk arra, a magyar történelem nagy alakjai, köztük az elsÅ‘ felelÅ‘s miniszterelnök, gróf Batthyány Lajos, vagy a legnagyobb magyar, gróf Széchenyi István, illetve Mészáros Lázár hadügyminiszter melyik huszárezredben szolgált, milyen kalandokban volt részük.
Szót ejtünk a másik Jánosról, a szintén huszár Háryról is, aki szintén számtalan kalandot élt át, akár így van, akár nem. Kedvenc idézeteink közé tartozik itt a következÅ‘: „Az angyalát! kiálték, s megcsípem Å‘t nyakon, / Most valld meg, úgy-e, hogy te vagy a Napóleon?”
A tárlatvezetés két idÅ‘pontban indul, 10 órakor és 14 órakor.
A tárlatvezetést Takács Zoltán Bálint a kiállítás kurátora, a múzeum igazgatója tartja.
Kérjük, hogy érkezzenek pontosan, mert a múzeumot e program keretében nyitjuk ki.
A múzeumi túra idÅ‘tartama 90-100 perc.
A belépÅ‘jegy tartalmazza a tárlatvezetés díját is: 2.000,- Ft/fÅ‘.
Egy megosztással munkánkat is segÃti. Köszönjük!
2023. február 12. vasárnap - február 26. vasárnap
Ajándék tárlatvezetéssel várja vendégeit a múzeum február utolsó három vasárnapján. Minden találkozás alkalmával más témát mutatunk be. Csak a belépőjegyet kell megváltani, a tárlatvezetést ajándékba adjuk.
hétfő: Zárva
kedd - vasárnap: 09:00 - 17:00
Január 1-én: zárva