2020.04.07
Közeleg a költészet napja, ilyenkor még nagyobb hangsúlyt kap az egyik legnépszerűbb, legörökzöldebb művészeti ág, az irodalom, benne a vers. Vajon miért tud évszázadról évszázadra olyan fontos és populáris műfaj maradni a költészet?
Egészen biztos vagyok benne, hogy számtalan magyarázattal tudnánk előrukkolni a fent említett kérdésre, hiszen mindenki máshogy látja a világot, ezért a költészetről kialakított képünk is különbözik. Én éppen ebben látom a titok nyitját, a szubjektivitásban.
Azt gondolná az ember, hogy a vers egy rendkívül objektív dolog, hiszen, ha le van írva, hogy „ajtó”, azt te is, ön is, én is ajtónak fogom olvasni, ráadásul az iskolában mind megtanultuk, amit x évvel ezelőtt egy okos ember leírt a tankönyvbe az ajtó szimbolikai jelentéséről.
Ennek ellenére az az ajtó, amit elképzelünk a szó hallatán egyikünknek sem lesz pontosan ugyanolyan, és ami még fontosabb, egyikünk sem fogja ugyanazt érezni amikor lelki szemünkkel meglátjuk a poéta versbe foglalt kedvenc nyílászáróját.
A költészet, és tágabb értelemben az irodalom az egyik leg szubjektívebb dolog a világon. Mindenki máshogy gondolkodik, mindenki különböző élettapasztalatokkal a háta mögött ül bele a karosszékbe, hogy elolvasson egy gyönyörű költeményt József Attilától vagy Ady Endrétől, vagy akár William Balke-től.
Pontosan ez az oka annak, hogy ha téli tájat látunk a papírra írva, akkor az okos ember x évvel ezelőtt megfogalmazott elmélete alapján halálra és pusztulásra kell gondolnunk. De ismerek olyan mérhetetlenül optimista embert, aki szerint a tél egy év végét, ám ugyanakkor egy év kezdetét is jelzi, benne van a tavasz reménye, és így egy abszolút pozitív értelmezést kapunk. Sőt van, akit kifejezetten megnyugtat a tél csendje és nem az elmúlásra asszociál elsőre, hanem a békére.
Ahányféle ember, annyiféle értelmezés. Ebben lakozik a vers csodája. A költészet elsajátításáról és befogadásáról nincs egyetlen örökérvényű törvényszerűség. Nincsenek szabályok, és nincsenek korlátok. Csak te vagy, én vagyok, meg a költő és a tolla.
Olvassunk, hiszen olvasni jó. Az olvasás olyan világokba repíthet el minket, melyek teljesen személyre szabottak. Az író alakítja őket és természetesen mi. Így költészet napjához közeledve vegyük hát elő kedvenc verses kötetünket és merüljünk el abban a felemelő érzésben, amiből tudjuk, a vers nekünk szól.
És az egyik kedvenc versemet ajánlom a költészet napjára. (Ódor Viktória)
Edgar Allan Poe: Lee Annácska
(fordította: Babits Mihály)
Sok-sok hosszú esztendeje már
tengerpart bús mezején
élt egy kis lány - ismerhetitek
Lee Annácska nevén
s csak azzal a gondolattal élt,
hogy szeret s szeretem én.
Gyermek volt s gyermek voltam én
Lee Annácska meg én
De Szerelmünk több volt mint szerelem
tengerpart bús mezején
Irigyeltek még az angyalok is
fenn a felhők tetején.
S ez lett oka, hogy, sok éve már,
tengerpart bús mezején
felhők közül jött egy csúnya szél
s meghűlt Annácska, szegény;
s elvitték úri rokonai
s egyedül maradtam én:
koporsóba csukták el őt
tengerpart bús mezején.
Irigyeltek az égi angyalok,
hogy boldogabb ő meg én
az lett oka (mind jól tudjuk ezt
tengerpart bús mezején)
hogy jött felhőből éjjel a szél
s meghűlt s meghalt a szegény.
De szerelmünk több volt mint soké,
ki nagyobb mint ő meg én,
okosabb mint ő meg én
s sem az angyalok a felhők felett,
sem az ördögök tenger fenekén
nem tehetik hogy, szívtől a szív,
elváljunk, ő meg én.
Mert ha kel a hold, nekem álmokat hord,
Annácska küldi felém;
s csillag ha ragyog, már véle vagyok.
Annácska szemét lesem én;
s így az éj idején veled éldelek én,
jegyesem, szívem élete, szép kicsikém,
melletted a sír fenekén,
tengerpart bús mezején.
Egy megosztással munkánkat is segíti. Köszönjük!
minden nap: 08:00 - 20:00
Január 1-én: zárva