2018.07.24
Négy napon át tartó programsorozattal ünnepeljük Sárvár modernkori várossá avatásának 50. évfordulóját. Koncertekkel, gyermekprogramokkal, vásárral, borudvarral, gasztrósorral várjuk a város polgárait, a városba érkező vendégeket.
Sokféleképpen közelíthetünk egy városhoz. Épületei, utcái, közterei a városképet formálják. A város életét és ezzel Sárvár lényegét mégis az itt élÅ‘k adják. A hétköznapjaikkal, az ünnepeikkel, a hozzájuk betérÅ‘ vendégeikkel együtt.
A város ünnepre készül. Egy ünnep egyrészt hivatalos, másrészt könnyed. A kettÅ‘ együtt adja meg egy kiemelt pillanat értelmét. 2018. augusztus 17-tÅ‘l augusztus 20-ig sokféle rendezvény kínál lehetÅ‘séget arra, hogy megemlékezzünk a fél évszázaddal ezelÅ‘tti eseményrÅ‘l, az elmúlt évtizedek történéseirÅ‘l. Koncertekkel, tánccal pedig ünnepeljük közösen a város születésnapját, jelenét és jövÅ‘jét. Ne feledjük, a város mi magunk vagyunk! Együtt, közösen.
Mindenkinek mást jelent egy évszám. Valakinek a születésének az éve. Sárváron több mint kétszáz kisgyermek látta meg a napvilágot a tizenkét hónap folyamán. Közülük 134 ma is a városban él. Sárvár iskolapadjait koptatták, majd szerelmesek lettek, izgultak az érettségi miatt, most gyermekeik jövÅ‘jérÅ‘l gondolkodnak. És még messze a nyugdíj.
Sok változást megéltek fél évszázad alatt. Egy valami biztos maradt azonban az életükben. SzülÅ‘városuk, Sárvár. Az itt élÅ‘ szomszédok, barátok, közeli és távoli ismerÅ‘sök és ami a legfontosabb, a család. Születésnapok évrÅ‘l évre. ElÅ‘ször a gyertyák száma jelezte az évek múlását, ma már számokkal írják ki mennyi is az annyi. Évtizedek fordulóin egy kis visszapillantás, mi történt eddig. Vidám és szomorú események. Egy kis mosoly az arcon, könnycsepp a szemben. Mert ez az élet.
Mindenkinek mást jelent a fél évszázaddal ezelÅ‘tti év. A történelem inkább a politika eseményeit tartja nyilván. Távoli történések, melyeket sokszor észre sem veszünk, nem ismerjük fel, milyen hatása van személyes sorsunkra.
Többen emlékeznek mégis arra, hogy a várossá avatási ünnepségen, augusztus 20-án a városháza (akkor tanácsház) elÅ‘tt felállított dobogón a háttérbÅ‘l valaki odafordult a Sárváron tartózkodó Fehér Lajoshoz, miniszterelnök-helyetteshez. Hamarosan felállt Fehér Lajos és távozott.
Senki nem tudta, vajon mi történt, mi az oka a hirtelen távozásnak. Hamarosan azonban mindenki értesült arról, hogy a Varsói SzerzÅ‘dés csapatai, köztük a magyar honvédség katonái bevonultak Csehszlovákiába, hogy megakadályozzák az ország kilépését a szocialista táborból és egyben véget vessenek a prágai tavasznak. A miniszterelnök-helyettest a Moszkvában meghozott döntésrÅ‘l értesítették.
Sok minden más is történt ebben az évben a nemzetközi politika terén, azt is mondhatjuk, sűrű egy év volt. Atomsorompó szerzÅ‘dés elÅ‘készítése, arab-izraeli háború, amerikai elnökválasztás. Mindennek politikai töltete van ekkor. Jurij Gagarin, az elsÅ‘ ember az űrben, életét vesztette, amikor vadászgépe lezuhant. Többen nem balesetrÅ‘l beszélnek.
Merénylet áldozata lett Martin Luther King polgárjogi aktivista, Robert Francis Kennedy, az öt évvel korábban meggyilkolt amerikai elnök öccse.
A magyar politikában pedig ez volt az az év, amikor megindult az új gazdasági mechanizmus, a szocialista gazdaság magyar megújításának terve. Egyik vezéralakja volt ennek a várossá avatási ünnepségen beszédet mondó Fehér Lajos.
Mindenkinek mást jelent egy évszám. Nem volt könnyű az élet. Míg Párizsban a fogyasztói társadalom, a kapitalizmus elidegenítÅ‘ hatása ellen tiltakoztak a diákok, addig Magyarországon megengedték, hogy néhány olyan termék is megjelenjen a boltok polcain, melyet korábban imperialista mételynek minÅ‘sítettek.
Az elÅ‘zÅ‘ év novemberében a korabeli újságolvasó arról értesült, hogy tárgyalásokat folytatnak a Coca Cola gyártási licencének megvásárlásáról. 1968 februárjában új hírek érkeztek, az ország üveggyártás kapacitása nem készült fel az új üdítÅ‘italra. Nyárra végül minden megoldódott.
Említsük meg, hogy öt év múlva Sárvár is bekapcsolódik az italgyártásba, igaz a konkurencia oldalán. 1973-ban a város határában megnyitották a Pepsi üzemet, ahol naponta 15 ezer palackot töltöttek meg.
Az érvelés is megvolt az új, színében is furcsa italhoz. Nem kell félni a túlzott kólafogyasztástól, mondták, attól még nem lesz senki imperialistává. Ahogy a mértéken felüli barackpálinka ivás sem tesz senkit magyarrá – tették hozzá az érveléshez.
Igazi magyar termék jelent meg ebben az évben a piacon, ami ma is rendületlenül hódít. Ez pedig a Túró Rudi. Az Omnia kávé szintén ebbe a sorba tartozik.
Egy oklevél, melyet Károly Róbert adott a személye elé járuló sárvári közönségnek, komoly szabadságot biztosított a Rába és Gyöngyös közti településnek. Az uralkodó nehéz idÅ‘szakon volt túl, kemény harcok árán a tartományurak legyÅ‘zésével újra egyesítette az országot.
Hatalmának és egyben országa biztos jövÅ‘jét csak úgy képzelhette el, ha támogatókat talál. Uralmának egyik oszlopát a városokban lelte meg. A Sárvárnak adott kiváltságok a településnek fejlÅ‘dési lehetÅ‘séget biztosított, a királynak pedig támogatást hozott.
A város szabadságot kapott belsÅ‘ ügyeinek intézéséhez, megélhetési alapot a mindennapokhoz. A következÅ‘ évszázadok során az uralkodók többször is megerÅ‘sítették, kiegészítették Sárvár jogait. A város felkerült a térképre.
A 19. század végén a város a megye meghatározó települése, de a közigazgatási reformok során nagyközségi besorolást kapott. Meghatározó szerepe azonban megmaradt, itt található a járási szolgabírói hivatal, a járásbíróság, itt tartotta központját az adóhivatal. Takarékpénztár létesült, a gyáripar (Cukorgyár, Selyemgyár) is megtalálta itt a helyét. De ki ne hallott volna a 80-as években a Sárvári Termálkristályról?
1968-ban, amikor Kiss Sándor, városi tanácselnök átvette a várossá avatás dokumentumait, Sárvár elÅ‘tt új lehetÅ‘ségek nyíltak. Az 1968. év egy folyamat állomása volt, nem egy fejlÅ‘dés csúcspontja, hanem inkább kiinduló mérföldköve.
A következÅ‘ évek során egymásután nyíltak meg az üzemek. És a város ma is biztos pontja a befektetéseknek. Egy ország történetében vannak korszakok, melyek élesen elválnak egymástól. Sárvár esetében a köztörténet nagy idÅ‘szakai nem képeznek éles határokat.
A folytonosságot képviselik a város polgárai. Mindazok, akik itt születtek, itt élnek. A város részei a pihenésüket nálunk töltÅ‘ turisták is, akik évrÅ‘l évre úgy döntenek, sokszor távoli országokban, hogy nálunk pihenik ki az évközbeni nehéz napokat.
Az augusztusi ünnepségsorozat rendezvényei nekünk, sárváriaknak és vendégeinknek egyaránt szólnak. A város a jövÅ‘ kapujában áll, ahogy az idei év szlogenje mondja. Ünnepeljük közösen a város születésnapját!
A négy nap fÅ‘ helyszínei a Posta tér, a Hild park, a Nádasdy-vár. Országosan ismert zenekarok, helyi és Vas megyei együttesek mellett külföldi tánccsoportok adják meg az alaphangulatot.
A kézműves vásár, borudvar, gasztrósor egységei kínálják portékáikat, finom ételeiket és italaikat. A gyerekeket ládavasút, kézműves foglalkozás és egyéb elfoglaltságok várják.
A hivatalos ünnepség részeként zászlófelvonásra, emlékbélyeg kibocsátására, ünnepi közgyűlésre, püspöki szentmisére kerül sor.
Minden este a koncertek, fellépések után még táncház, retroparti, utcabál zárja a napot.
Hooligans az elsÅ‘ napon, Magna cum Laude a zárónapon lép fel. A sárvári művészeti együttesek közös produkciójaként Abba show várja az ünneplÅ‘ket a Nádasdy-vár udvarán. Szintén sárvári tagokból áll össze a Dandy’s, az Atakám, a Castle District és Meggie. A Shadows Sirius Band tagjai 1968-ban a várossá avatás ünnepségén is színpadon álltak.
A városi ünnep része a 38. Nemzetközi Folklórnapok eseményei is.
Barátságos focimeccsre is sor kerül, melynek helyszíne az SFC pálya. A Sárvári Kinizsi Öregfiúk a Ferencváros Öregfiúkkal csapnak össze.
A programokra a belépés ingyenes.
Legyen részese Ön is az ünnepnek, a város fesztiváljának!
Egy megosztással munkánkat is segÃti. Köszönjük!
minden nap: 08:00 - 20:00
Január 1-én: zárva