2020.11.12
W. Hayes, J. Stanley, C. Smith, T. A. Arne és G. F. Handel. Ez az illusztris társaság alkotta meg az újkor mozgalmas európai zene alapjait a 18. században. Ez a zene a múzeum dísztermében hangzott fel először Magyarországon.
A Budapest Bach Consort, Kalafszky Adriána, Balog Eszter, Bozzai Balázs és természetesen a vezetőjük, Szokos Augustin folyamatosan koncerteznek. A szombat estéjüket azonban Sárváron töltötték, elárulták nekünk, hogy imádnak újra meg újra a városunkba látogatni. Európa legfantasztikusabb hangzású dísztermében játszani számukra is megtiszteltetés, és hogy hoztak azért meglepetés darabot is a Grand Concert of Musick mellé, egy Bach darabot, mert kedveskedni akartak a meghívó koncertszervezőnek, aki már évek óta könyörög egy bizonyos Bach darabért. Belefért nekik.
Na de mi is ez az angol muzsika? Az angol barokk kiteljesedése, a késői barokk korszak idejére tehető. Ebben az időben már letisztultan elkülönültek a különböző európai régiók zenei hangzásai. Az angol zenében tehát ott érződik az angol népzene hatása, a magyarban a magyaré és így tovább. Az angolok ezen felül is teljesíteni akartak. Talán még Pluche nagy ötlete volt, hogy szinte lejátszhatatlan nehézségű zeneműveket álmodott meg patrióta lázálomként, melyben a zene szánt szándékkal zavarba hozza a hallgatót hangzásának és ékesítésének merészségével, sőt tovább megy, és olyan nehézségű énekdallamot szerkeszt, mely nem veszi figyelembe az énekesek természetes képességét. Magyarán: fullasztó egy kihívás leénekelni őket.
Ki tudja, Pluche valójában miért hitte, hogy a legnagyobb zene a világon az lesz, ami a legkomplikáltabb? Jól illeszkedett ez a gondolkodásmód a kor minden egyéb eszméjével, nem szemet és fület szúrt, hanem tökéletesítést kívánt. A hatásvadász fintorokra mégsem illik haragudni, hiszen olyan fodrai a zenetörténelemnek, mely nélkül a mai zene nem létezhetne olyan formában, amilyenben ismerjük. Ekkor érte el ugyanis csúcspontját a zenei nyelv és a dallamalkotás. Megszületett a zenei retorika – az affektáló kérdezz-felelek, a világos és egységes dallam, a modern nyugati tonalitás.
Szokos Augustin megálmodta, hogy kell egy műsor, ami átkarolja és összesíti 1780-as évek zenéjét. Az est ékes példája annak, amikor a profizmus és akarat találkozik a merészséggel. Maradandó élménnyel lettünk gazdagabbak, hihetetlen energiával átjárt előadásmódnak lehettünk tanui. A program a Köszönjük Magyarország pályázat révén juthatott el hozzánk, de ha az égiek is úgy akarják, jövő nyáron újra találkozhatunk a 15 tagú zenekarral és azzal a bizonyos csemballóval, melynek kora egyezik a zenével, amit ezen az estén játszottak rajta.
Egy megosztással munkánkat is segíti. Köszönjük!
hétfő: Zárva
kedd - vasárnap: 09:00 - 17:00
Január 1-én: zárva